Gőzerővel dübörög a NAV átalakítása, a napokban megjelent hírek alapján már a se.. raktárkészletünkbe is benéznének.
Adja az ég, hogy ez csak egy köztudatba bedobott meggondolatlan ötletelés legyen, amivel azt próbálták bizonyítani, hogy keményen megdolgoznak a pénzükért a feketegazdaság ellen vívott harcban. Aki kicsit is szakmaközeli (tehát könyvelő, könyvvizsgáló, vagy pont a leginkább érintett cégvezető) az látja, hogy ez nem jó irány, és még színjátéknak is gyenge.
Aztán megy a csodálkozás, ha Oszkár bácsi nem gyün.
A teljesség igénye nélkül leírok néhány olyan tényt, amire az újonnan bejelentett Wunderwaffe totálisan alkalmatlan:
- a pénzmosásra szolgáló számlák a szolgáltató szektortól érkeznek, és a szolgáltatásnak nincs raktárkészlete. Ilyenkor a pajkos felek sokszor már gyanús alapossággal körbepapírozva (szerződés, teljesítés igazolás) különböző szolgáltatást vesznek, amit kifizetnek, majd az összeget az ÁFÁ-val és némi adminisztrációs díjjal lecsökkentve visszakapják és a "megrendelőnél" ez szolgál pl. a zsebbe fizetett bérek forrásául. Ezt a valós problémát nem oldja meg.
- aki direkt huncutkodni akar, az jellemzően most is a "másik zsebéből" vásárol olyan árut, amit szintén számla nélkül ad el. Ezeket a tranzakciókat nem pont azért nem fogja semmilyen nyilvántartásba beütni, pont azért, hogy ne maradjon nyoma. Ez ellen sem véd.
- lehet, hogy a készlet szállítólevélen mozog (tehát a készlet csökken), de számlázásra csak a projekt végén, egy későbbi időpontban kerül sor, erre a törvény lehetőséget ad. A szállítólevél alapján (hiszen az már teljesítést igazol) a vevő máris továbbszámlázhatja az árut. Ilyenkor azt látná a NAV, hogy "a semmiből" ott termett némi áru, amit a viszonteladó kiszámlázott, valamint a nagykereskedő készlete csökkent, de nem készült még adó fizetésére kötelező bizonylat.
- ugyanez a helyzet mondjuk a bizományba adott készleteknél, ahol a fogyási jelentések alapján történik időszakos számlázás. Lehet, hogy ugyanabból a termékből van saját és bizományos készlete is egy adott cégnek. Külön jelenteni, hogy mi saját részre vásárolt, szállítólevélen kapott, de még nem kiszámlázott; mi bizományos; és mi már számlával rendelkező termék... nos, ez nem kis feladat.
- lehet, hogy a szóban forgó termék élelmiszer, aminek lejár a szavatossága és selejtezésre kerül. Egyik nap ott volt, másik nap nincs. Nyilván jelentkezik az értéke máshol, de az már csak a könyvelésen fog látszani. Akkor kössük be a könyvelőket is?
- időszakosan a cégek szoktak leltárt tartani. Ilyenkor minden esetben korrigálják a készletet, tehát az értéke, darabszáma úgy tűnhet, hogy "csak úgy" változik a külső szemlélőnek.
- döbbenetes mennyiségű adatról beszélünk, hiszen lehet több raktárunk is, amik között mozog az áru. Ekkora mennyiségű adat feldolgozása még akkor is nagy kihívás, ha nem valós időben továbbítunk a NAV felé, mint a pénztárgépeknél, hanem mondjuk napi szinten.
- ha csak egy egysoros raktárkészlet-értéket látnak, abból meg pont nem fog kiderülni semmi. Ráadásul milyen értéken szeretnék látni? FIFO? Mérlegelt átlagár? Eladási ár?
Úgyhogy reméljük, hogy a butaság ez esetben nem párosul majd kitartással.